Domácí voňavý šampon z levandule - jednoduchý jak facka


Finální impuls, který mě přiměl k výrobě tohoto šamponu, který je z levandule a  má levandulovou barvu, byly moje děti. Právě v době prázdnin a společných výjezdů s vrstevníky za dobrodružstvím, zatoužili po šamponech jiné než brčálové barvy. Kdo tenhle blog zná, ví, jaké si děláme doma sami šampony.. jedno jaké bylinkové, kopřivové, heřmánkové, růžové, s kofeinem či bez, vždy díky tomu že postupujeme via naturalis,  má výsledek jeden z odstínů brčálové.
Děti nechtějí sebou na tábor brčál, chtějí zapadnout do davu a mít normální šampon jako ostatní a já to chápu. Před X lety, když jsem byla též malé pachole, táta mě na tábor balil do dědova loďáku z první republiky. Zatímco ostatní děti měly klasické cool krosny a všelijaké normální cestovní tašky, já jela s loďákem. Takže jsem prošla vždy táborovým sítem hned na úvod jako ta divná s kufrem po dědovi. V tom trendu se nesl celý pobyt. Byť k tomu vlastně nebyl důvod. Trpěla jsem stylistiský faux-pas s dokonalým hipsterským doplňkem. Paradoxy, které rozkryje až čas. Dnes bych na něj byla hrdá.
Tak snad i moje děti jednou budou s láskou vzpomínat na své brčálové dětství. Do té doby jim vyjdu vstříc.

Pokud chcete vyrábět šampon, který má barvu takovou jako vybraná rostlina, musíte udělat 2 věci:
1) vyškrtnout všechny ingredience, které by barvy ovlivnily jiným směrem. Takže se rozloučíme s olivovým mýdlem, s černým mýdlem i klasickou formou odvaru. Je třeba připravit výluh za studena - tedy květinu naložit do studené vody přes noc. Květina do vody pustí účinné látky, jemnou vůni a žádnou anebo velmi slabou barvu.
2) Musíte barvit. Možností je mnoho, já nakonec vybrala potravinářskou barvu, které se tam dává úplné pidi množství. Je tam opravdu jen na efekt. Nemá žádný vlaso-pečující faktor, dokonce ani nebarví šediny. Achjo. Je tam čistě proto, aby šampon vypadal hezky.  A on vypadá krásně! Takže je na vás, jestli barvivo použijete. Samozřejmě, jde to i bez něj. Můj argument proč ho tam dát byl, že v malém makronku nebo zmrzlině, které si občas ráda dopřeje i ta největší lesana, je toho barviva mnohem víc. Šamponem se vlasy jen oplachují, nejí se. Za mě tedy No stress.

Pokud ještě váháte, jestli si tenhle šampon vyrobíte, neváhejte, život je krátký a až jednou si budete na smrtelné posteli odškrtávat, co všechno jste v životě dokázali, budete mít o jednu levandulovou fajfku navíc.Budete potřebovat:
250ml měkké vody (tj filtrovaná, kojenecká, nebo destilovaná)
8 čerstvých květů levandule i se stonkem, nebo 10g sušeného květu
20ml Plantaponu - jemný tenzid - pěnič - přirozená součást šamponů. Látka, která dělá bublinky, které vážou vodu a tuk a tak čistí. K dostání tady.
1g Natrosolu - je to kosmetická látka, která z vody udělá gel. Seženete ho tady.
1ml Panthenolu - vitamín, který vlasy hydratuje a posiluje. K dostání tady.
1ml konzervantu Cosgard - šampon bez konzervace je za den na vyhození. Konzervovat se musí, konzervant je kámoš. K dostání tady.
Pár zrníček fialové barvy Food violet. K dostání tady.
Šamponovou nádobku. Výsledné množství šamponu bude cca 200ml. Záleží kolik vody si natáhne levandule. Budete potřebovat nějakou lahvičku. Já použila tuhle, pokud se vám líbí, můžete ji mít.  Ale můžete i recyklovat nějakou původní nádobku.

Hotový balíček na výrobu tohoto šamponu najdete tady. Vše bude jako vždy naváženo. Stačí jen míchat!


Levanduli naložte přes noc do vody. Poté přelijte přes jemné sítko a ponechte si pouze čistý voňavý výluh.Před začátkem míchání vydezinfikujte pomůcky, pracovní plochu a ruce. Čím méně kontaminace hned na začátku, tím lépe. :-)
Do levandulového výluhu přidejte špetičku barviva. Právě tady méně znamená více!  Zamíchejte, sledujte odstín. Pokud se vám bude zdát barva slabá, přisypte, ...ale opatrně.
Přidejte Natrosol a Panthenol. Zamíchejte krátce asi 30 sekund tyčovým mixérem.


Přidejte Konzervant a Plantapon a zamíchejte už jen lžící. Bude to bublavé, ale to nevadí. Ono si to sedne.
Přelijte do sklenice, lahvičky nebo čehokoli z čeho se vám bude šampon dobře dávkovat. Trvanlivost výrobku jsou pěkné 3 měsíce.

Jak se vám tohle vyrábění líbilo? Napište mi o tom!

Alena T.
Je vám to málo? Tak koukejte, co všechno si ještě můžete vyrobit doma:
http://www.home-made.cz/2018/07/domaci-tuhy-rozmarynovy-deodorantni.html 
http://www.home-made.cz/2017/06/domaci-hydratacni-krem-proti-slunci-spf.html

http://www.home-made.cz/2018/07/domaci-bezedne-vonitko-do-susicky-zcela.html

 Vyrábíte rádi užitečné věci?
Pak tu mám, ne jednu, ne dvě, ale už skoro tři knihy plné návodů jak na to:


http://www.essential.cz/www-essential-cz/eshop/36-1-KNIHA-Delame-si-to-doma-sami


Komentáře