Domácí lékořicová bělící zubní pasta s aktivním uhlím ZERO WASTE

Pokud čtete tyto řádky, pravě podobně víte, že máme na facebooku poměrně početnou fanouškovskou základnu. Z vlastní bohaté zkušenosti můžu potvrdit, že se nejedná o žádné bezduché fanouškovství, ale o skupinu home-made borců ba přímo návodových nabušenců. Příkladem je i tenhle recept. Den před tím, jsme na facebook dala nic neříkající produktovou fotografii s dotazem, co na ní je. Kdo to uhodne, má u mě knihu. Nečekala jsem, že se někod chytí. Černá jakoby hmota v srdíčkové dóze připomíná spíš asfalt nebo oškolivou svíčku.
Sekundu po zveřejnění se začaly valit všemožné, ale rozhodně ne mimózní odpovědi. Ani ne po 5ti minutách se objevily 2 správně tipující (samozřejmě) ženy. Neskutečné!
Tuhle zubní pastu jsem chtěla vyrobit už dlouho. Výrobky s aktivním uhlím jsou teď na vrcholu populárity a když si ji budete chtít něco pěkného aktivně uhelného koupit, bude vás stát nemalý peníz. Navíc jsme se chtěla v oblasti zubní hygieny vyhnout plastovému vyhazovacímu obalu - tubě.
Od mládí jsme naučení vymáčknout pastu na kartáček a čistit. Ten pocit, kdy nemačkáte, je pro začátek dost nezvyklý.  Je třeba ale uvážit to, že tuba, která se nedá nijak recyklovat. Je to jen zvyk. Mačkání tuby není něco, bez čeho by se nedalo žít.
Pasta se dá nanášet elegantně dřevěnou špachtličkou, nebo malou lžičkou. Servírovat se dá i přímo do pusy. To je však jen pro otrlé borce. Neboť ze svých zvyklostí vymažete hned 2 rutiny na jednou: 1-vytlačování z tuby a 2- nanášení na kartáček.
Je to nezvyk. Občas stále cítím určitou nejistotu při čištění, jako by mi něco chybělo. Zato nic nechybí ani nepřebývá v ingrediencích:
Lékořice - sladký kořen lékořice je natolik účinný v boji proti zubnímu kazu, že se dá k čištění používat i samotný!
Plavená křída - abrazivní látka, která ze zubů odstraňuje zubní kámen.
Xylit - březový cukr, který svým složením vytváří prostředí nepřátelské až životu nebezpečné pro ústní bakterie. Zároveň působí proti usazování zubního povlaku a nepříjemného odéru z úst. Tenhle cukr je zkrátka úplným opakem svého rozšířenějšího jmenovce.
Kokosový olej - nosný tuk, který drží všechny ingredience pohromadě. Co je na něm důležité je, že oproti glycerinu, který se do past přidává, aby byly pěkně lesklé a nevysychaly, zubní sklovině a dásním ani trochu neškodí. Glycerin má hodně dobrých vlastností, ale na zuby nepatří.
Aktivní uhlí se vyrábí z kokosových ořechů a jedná se o moderní kosmetický přípavek na detox a čištění.
Máta peprná - milovaná bylinka, která dezinfikuje ústní dutinu. Díky své vůni osvěžuje dech.

Budete potřebovat:
50ml kokosového oleje (k dostání tady)
10g plavené křídy (k dostání tady)
10g březového cukru xylit (k dostání tady)
1g aktivního uhlí (k dostání tady)
1 lžičku (1g) kořene lékořice (k dostání tady)
0,5ml éterického oleje máta peprná (k dostání tady)
 recyklovatelná doza srdíčko (k dostání tady)

Balíček na výrobu této pasty s naváženými ingrediencemi je připraven tady.


Kokosový olej rozpusťte a vsypte do něj lékořici. Udržujte ho v tekutém, zahřátém stavu nejméně 24 hodin. Lékořice pustí do oleje účinné látky a provoní ho. Tohle je princip tvorby olejového extraktu. A vy jste ho práve zmákli. :-)


Olej přelijte přes jemné sítko. Ponechte si čistý extrakt.


Do extraktu přisypte plavenou křídu a xylit. Rozmíchejte. Přikápněte éterické olej máta peprná a míchejte dál. Těžká plavená křída bude mít tendenci klesat ke dnu. Nenechte ji. :-)Nakonec přidejte aktivní uhlí a dokonale promíchejte.


Hotová pasta vypadá asi takhle. Ještě za tekuta ji přemístěte do dozy a nechte rychle ztuhnout, ideálně v lednici.Pastu po ztuhnutí nechte stát někde v teplotě 21-23°C. Bude se dobře nanášet.
Trvanlivost pasty určíte dle doby spotřeby použitých ingrediencí, respektive té nejkratší.
 

http://www.essential.cz/


Je vám to málo? Tak koukejte, co všechno si ještě můžete vyrobit doma:
http://www.home-made.cz/2018/07/domaci-tuhy-rozmarynovy-deodorantni.html 
http://www.home-made.cz/2018/07/domaci-vonavy-sampon-z-levandule.html

http://www.home-made.cz/2018/07/domaci-bezedne-vonitko-do-susicky-zcela.html

 
Vyrábíte rádi užitečné věci?
Pak tu mám, ne jednu, ne dvě, ale už skoro tři knihy plné návodů jak na to:

http://www.essential.cz/www-essential-cz/eshop/36-1-KNIHA-Delame-si-to-doma-samiKomentáře

Okomentovat

Diky! :)